GDG Istanbul - Firebase Codelab’18GDG İstanbul olarak gerçekleştirmeye özen gösterdiğimiz düzenli aylık etkinliklerimizde bu ay Firebase Codelab’18 etkinliği ile Çırak Atölye’de yer aldık. Teknik anlamda dolu dolu geçen bu etkinliğimize gelin birlikte göz atalım.

Öncelikle Slack üzerinden codelab’in “Android üzerinden mi olsun yoksa iOS mi?” oylaması yaptık ve Android kazandı. Ardından “Java ile mi? Kotlin ile mi?” oylaması yaptık ve Kotlin kazandı. Bizlerde hemen harekete geçip katılımcıların 3–4 saatte tamamlayabileceği eğlenceli bir oyun belirledik. Çoğumuzun eskiden oynadığı şu meşhur “o piti piti” oyununu yapalım dedik ve kolları sıvayıp başladık codelab oluşturmaya.

35 katılımcıyı ağırladığımız bu etkinlikte Mert Şimşek ve Murat Can Bur yapılacak olan codelab hakkında kısa bilgi verdiler. Sonrasında katılımcılar getirdikleri bilgisayarlar ile sıfırdan Lucky Strike adlı projeyi oluşturmaya başladılar.3 saatte tamamlanan codelab’in ardından yaptığımız Lucky Strike uygulamasını hep birlikte test ettik ve bu uygulama bir oyun olduğu için en sona kalan şanslı katılımcımıza minik bir hediye armağan ettik. Umarız herkes için faydalı bir etkinlik olmuştur.


Etkinliği kaçıranlar için codelab’i kayıt altına aldık ve youtube üzerinden paylaştık. Dilerseniz siz de video üzerinden takip edebilirsiniz. Codelab part part Github üzerinde mevcut. Proje için gerekli olan Firebase bağlantısı için ise README.md dosyasını inceleyebilirsiniz.

Etkinlikteki fotoğrafların tamamına buradan ulaşabilir, çektiğiniz fotoğrafları albümde bizlerle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan ya da paylaşmak / takip etmek istediğiniz konular için bizim ile Slack üzerinden iletişime geçebilirsiniz yada info@gdgistanbul.com ‘a e-mail atabilirsiniz.


GDG İstanbul Aylık etkinliklerde konuşmacı olmak için buradaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz!
Sosyal medya hesaplarımız:
meetup
twitter
facebook
github


Bu blogdaki popüler yayınlar

Devfest’17 Neler oldu?

GDG Devfest'17 Istanbul'un Programı Belli Oldu!