GDG İstanbul Aralık Etkinliği - GDD India Extended!

2017’nin son etkinliği 23 Aralıkta Google Dome’da gerçekleşti. Google’ın 1-2 Aralıkta Banglore, Hindistan’da düzenlediği Google Developer Days (GDD) etkinliği ardından etkinliğe katılan arkadaşlarımızın hem etkinlikte hem de Hindistandaki deneyimlerini aktardıkları hem de GDD’deki bahsi geçen teknolojiler üzerine teknik konuşmaların ve codelab’ların düzenlediği bir etkinliği daha geri de bıraktık.

27 katılımcıyı ağırladığımız bu etkinlikte açılış konuşmasında Okan Aydın ve Burcu Yalçınkaya bizlerleydi. Keyifli bir “Hindistanda konferansta olmak nasıldı?” konuşmasından sonra, etkinlikteki ana başlıklara ve teknolojilere değinildi.Bu yıl Google I/O etkinliğinde tanıtılan ve Android Oreo ile birlikte gelen diğer bir özellik olan Downloadable Font ve Font Manager üzerine yaptığı sunumla Fırat Karababa bizlerleydi.Google I/O 17'de Android geliştirme için resmi dil olarak kabul gören Kotlin'le ilgili yıl içinde bir çok giriş seviyesi sunumlar yapıldı. Organizatörlerimizden Behlül Kuşaslan ve Erol Kaftanoğlu bu sefer, Kotlin dilinin Android uygulama yazarken kullanılabilecek advance özelliklere ve Android developerlar için getirdiği kolaylıklara değindiler.


Etkinliğin diğer bir konusu Android Things'di. Internet of Things ve Android Things konularını Yakut Özcan'dan dinledik. Piyasa'daki ürünlerden ve uygulama alanlarından verdiği ilginç proje örneklerinden sonra, kendi yaptığı ve Firebase üzerinden kontrol edebildiği Led uygulaması ile sunumunu tamamladı. Bolca soruların sorulduğu bir sunum oldu :)Günün son konuşmasını organizatörlerimizden Elif Boncuk'tan dinledik, Instant App'ler üzerine "Ne zaman? Ne için kullanmalıyız?" özetleyen bir sunumun ardından, bir uygulamanın küçük bir özelliğini instant app'e nasıl çevrilebileceğini yaptığı demoyla gösterdi.


Hava muhalefetinden dolayı daha küçük bir etkinlik grubumuz olmasına rağmen, bol sorulu, bol muhabbetli ve daha esnek sunumların gerçekleştiği, katılımcılarımızın paylaşımlarının da daha yüksek olduğu, interaktif bir etkinlik gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz!

GDG İstanbul ekibi olarak, yorulmuyor ve yeni yılın ilk etkinliği olacak Ocak ayı meetup’ımız için hazırlıklara tam gaz devam ediyoruz.Etkinlikteki fotoğrafların tamamına buradan ulaşabilir, çektiğiniz fotoğrafları albümde bizlerle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan ya da paylaşmak / takip etmek istediğiniz konular için Slack üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

GDG Istanbul - Firebase Codelab’18

Devfest’17 Neler oldu?

GDG Devfest'17 Istanbul'un Programı Belli Oldu!