30 Aralık 2014 Salı

Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri - Bilişimci Kadınları Dinliyoruz


Google Anita Borg Scholarship Community öncülüğünde dünyanın 50’ye yakın şehrinde kutlanacak Anita Borg Doğumgünü Etkinlikleri‘ne İstanbul’daki etkinliğimizle Google Developer Groups Istanbul (GDG Istanbul) desteğiyle bizler de katılıyoruz. Etkinliğimizde bilgisayar bilimlerine önemli katkılar yapmış kadın akademisyenlerden teknik kadınlar için çalışmalar yürüten kadın gruplarına kadar pek çok konuğumuz var. Türkiye’de ve dünyadaki bilişimci kadın topluklarından haberdar olmak, topluluklara katılmak ve Google Anita Borg Bursu ile ilgili bilgi sahibi olmak için etkinliğimize davetlisiniz.

Tarih : 17 Ocak 2015
Saati : 13.00
Yer : İTÜ Teknokent ARI 3 Konferans Salonu 

Kayıt Linki:
https://docs.google.com/forms/d/1pLRfgBrVa3OCkRqu3kkiD2oFvOakk6vDQjGHbQSgbJM/viewform?usp=send_form


Program :

13.00 - 13.20 Açılış, Miray Kaş (Google), Suzan Bayhan (Google Anita Borg Scholars, Helsinki Üniversitesi)

13.20 - 14.00 Akademik Çevrede Kadın Bilişimciler Doç.Dr. Berrin Yanıkoğlu (Sabancı Üniversitesi) 

14.00 - 14.15 Kahve Molası, Networking

14.15 - 14.35 Yaşlılar için Geliştirilmiş Egzersiz Eğitmeni Robotu, Binnur Görer (Boğaziçi Üniversitesi)

14.35 - 14.55 Çevrimiçi Sosyal Ağlarda Mahremiyet İhlallerinin Saptanması, Nadin Kökçiyan (Boğaziçi Üniversitesi)

14.55 - 15.15 Paralel Donanım ve Programlama Modelerinin Karanlık ve Aydınlık Geleceği , Dr. Didem Unat (Koç Üniversitesi)

15.15- 15.35 Women @Google ve Google (Kariyer), Özge Kökçü (Google), Ozan Koçak (Google)

15.35 - 15.50 Kahve Molası, Networking

15.50 - 16.05 Kadın Yazılımcı (Topluluk), Elif T. Kuş (Kadın Yazılımcı)

16.05 - 16.20 Womentechmakers Istanbul (Topluluk), Nilay Yener (Eteration), İnci Bilgin (Bankasya), Büşra Deniz (Netaş)

16.20 - 16.35 Kadın Mühendisler, Mimarlar, Sehir Plancılar Grubu (Topluluk), Beyhan Tayat

16.35 - 16.50 Akademik Araştırma, Dr. Ece Öztan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Dr. Setenay Nil Doğan (Yıldız Teknik Universitesi)

Anita Borg Kimdir? 

Anita Borg (1949-2003) hayatı boyunca bilgisayar bilimlerindeki kadın temsiliyetini arttırmak ve bu alandaki kadınların birlikte daha güçlü olması için çalışmış Amerikalı bir bilgisayar bilimcisidir. Google, Anita Borg anısına 2004’te bilgisayar bilimleri ve ilişkili alanlarda lisans-lisansüstü öğrencisi kadınları desteklemek için bir program başlatmıştır. Bu program kapsamında tüm dünyada yaklaşık 1000 kadın desteklenmiştir. Türkiye’de eğitim gören kadınlardan ise ilki 2009 yılında olmak üzere toplam 7 kadın Anita Borg ödülüne layık görülmüştür.

Anita Borg ve bu vizyona sahip tüm kadınların anısını ve vizyonunu her zaman her yerde yaşatmak için “Bilişimci Kadınları Dinliyoruz” etkinliği düzenliyoruz. Umarız etkinliğimiz bilişim alanındaki kadınların başarılarının daha görünür olmasına, kadınların birbirlerinden güç almasına, yeni teknolojiler öğrenmesine ve kadın bilişimci ağlarının daha da güçlenmesine ufak da olsa bir katkı sunar.

Etkinliğimiz kadın ve erkek tüm bilişimci ve bilişim teknolojileri meraklılarına açıktır. 17 Ocak 2015’te İTÜ Teknokent Arı 3 Konferans Salon’unda görüşmek üzere.

Google Anita Borg Scholars: Google Anita Borg Scholars olarak bilgisayar bilimleri/teknolojileri alanlarında çalışan/öğrenci/akademisyen kadınların birbirlerine ulaşmaları, destek ağları kurmaları, bilgisayar bilimlerini daha genç kadınlara tanıtmaları ve çalısmaları için cesaretlendirmelerini hedefliyoruz. Turkiye’den Google Anita Borg Scholars’a seçilmiş kişiler: Selen Başol (Sabancı Üniversitesi, 2009), Suzan Bayhan (Boğaziçi Üniversitesi, 2009), Didem Gözüpek (Boğaziçi Üniversitesi, 2009), Pınar Yanardağ (Boğaziçi Üniversitesi, 2010), Hande Alemdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2011), Derya Çavdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2012), Makbule Gülçin Özsoy (ODTÜ, 2012).

GDG Istanbul:
GDG ya da açılımıyla Google Developer Groups genelde Google teknolojileri olmak üzere tüm teknoloji meaklılarına açık bir topluluktur. Dünyada 500’ün üzerinde ve ülkemizde bir çok şehirde GDG organizasyonları bulunmaktadır. 2009’da kurulan ve en eski ve en aktif GDG’lerden biri olan GDG İstanbul her ay düzenli olarak seminerler, hackathonlar ve diğer GDG’lerin yardımı ile DevFest Istanbul’u düzenlemektedir. GDG Istanbul’un bir araya getirdiği kadın bilişimcilerden oluşan açık bir topluluk resmi olarak 2014 Aralık’ta Womentechmakers olarak yeniden adlandırılmıştır.

Kadın Yazılımcı: Biz yazılım yapan, bundan keyif duyan bir grup kadınız. Bir araya geldik çünkü yalnız kalan kadın yazılımcı adaylarına ilham vermek istiyoruz. Kadın yazılımcı adaylarına kadın yazılımcılığın nasıl birşey olduğunu hissettirmek, kadın olduğumuz için yaşadıklarımızı birbirimizle paylaşmak, üstüne düşünmek ve kadın yazılımcılar olarak kendi aramızda haberleşebileceğimiz bir ortam sağlamak istiyoruz. Bunları gerçekleştirmek için blogumuzda yazı yazıyoruz, Türkiye içindeki yazılımcı etkinliklerine ve üniversitelere konuşmacı olarak katılıyoruz ve bir eposta listesi yürütüyoruz.

18 Aralık 2014 Perşembe

GDG DevFest Istanbul 2014 Report

Finally got back to life to compile the report after DevFest Istanbul..

After the success of last year's event this year we hit 5000 registrations much before the event. We try to limit and stop announcement however we ended up with 6300 registrations (and start praying for high no show rate :) )

- 2773 attendees checked in on the event date. 1000th check in was around 9am!!
- 4 session rooms (800, 500, 120 and 120 seats) and 1 sandbox and 1 workshop ran in parallel all day long.
- Sessions started at 8:45 even before the keynote (and they were full!!) and ran until 7pm.
- There were 49 sessions (excluding sandbox and workshop area) and 59 speakers (including sandbox).
- Workshop area hosted Minecraft workshop for kids (big thanks to epik!). 70 people (both childrens and parents) attented and 30 children signed up for future events!!
http://www.meetup.com/MineCraft-Istanbul/events/213563482/
- To handle such a big number of atteendees, we had tremendous support from many GDGs specially GDG Kutahya, GDG Sivas (both not listed in directory yet!), GDG Eskisehir and GDG Ankara.

and fun facts :) here is a birthday selfie on stage with 900 attendees in the background..
- As Van's request :) We had selfie on stage with Adriana, all organizers and almost 900 attendees in the background.
- We had a small birthday cake with Adriana theme :)
- All the international speakers received a sim card with 4gb data and 500min from our sponsor Turkcell. Great idea GDG Lviv!!
- Intel sponsored the event and paid in return of asking a slot for me to give a talk?!? So basically the company I work in, paid for me to talk in the event I am organizing.
- 2500 of 2773 attendees got an awesome tshirt.
- Except for the tshirt design we owe all the graphical assets to GDG Lviv!!
- Oracle's official Java twitter account tweeted the event as a great success with #goTurkey hashtag.
https://twitter.com/java/status/542011166944657409
- Many speakers shared great blog posts about the event such as...
https://blogs.oracle.com/geertjan/entry/trip_report_devfest_istanbul_2014
https://blog.idrsolutions.com/2014/12/second-devfest-istanbul-great-success/
http://mirac.me/devfest-mozilla-maker-party/
- All sessions were recorded, plus we had live streams from drones!! You can see all the sessions in this YouTube playlist. https://www.youtube.com/playlist?list=PLSV3VvYZSJP2UjF5s8hcK2RHlTUhnwK5t

5 Aralık 2014 Cuma

DevFest Istanbul 2014DevFest İstanbul'14 6 Aralık'ta. http://devfesttr.com/

DevFest sezonunun başlamasıyla birlikte dünyanın bir çok şehrinde GDG'ler tarafından 300'ün üzerinde DevFest düzenlenmekte. Bu seriye Türkiye şimdilik 6 DevFest ile katılıyor. Düzce, Kütahya, Konya, Eskişehir, Ankara ve İstanbul ekipleri tarafından düzenlenen etkinliklerde farklı konuşmacılar, code-lab, workshop ve hackathonlar ile katılımcılara farklı deneyimler yaşatılacak. Bu etkinlikler gönüllü toplulk etkinlikleridir. Ortak amaç paylaşmak, öğrenmek, öğretmek, eğlenmek ve KOD YAZMAK! 


GDG İstanbul ekibi yazılım geliştiricileri bir araya getiren büyük etkinliğini 6 Aralık'ta Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenliyor. Mobil teknolojiler, web teknolojileri, back-end ve front-end teknolojileri, UI tasarımı, UX, oyun teknolojileri ile ilgili bir çok önemli ismi ağırlıyor.

Bunun yanında code-lab'ta en yeni teknolojiler ile bizzat orada kod yazacak ve farklı uygulamalar geliştirilecek. Kod yazmak isteyen bir çok kişi başlangıcı orada uzman isimlerle yapacak, deneyimleri paylaşarak harika uygulamalar ortaya çıkacak.

Katılımcılar, teknoloji şirketleri ve start-upların ürünleri ile tanışma fırsatı bulacak. Yine alanında eğlenceli bir gün sizi bekliyor olacak, fuaye alanında farklı oyunlara ve etkinliklere hazır olun. 

Geçen sene 1600'den fazla kişinin katıldığı etkinlik için bu yıl daha büyük bir heyecanla hazırlıklara devam ediliyor. Bu hafta etkinlik t-shirtünde kullanılacak tasarımı belirlemek üzere bir yarışma açıldı. En çok +1 alan t-shirt etkinlik günü DevFest katılımcılarına hediye edilecek.Eğer bu etkinlikte bir çok rockstar konuşmacı ile birlikte konuşma yapmak istiyorsanız konuşmacı başvurusu hala açık. Bu bağlantıdaki formu kullanarak konuşma yapmak isteğinizi bize ulaştırabilirsiniz.

Etkinlikteki bir çok fırsattan yararlanabilmek için de kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olmak için bağlantıdaki formu doldurmanız yeterli!