27 Ekim 2014 Pazartesi

GDG Düzce Devfest, Düzce Üniversitesinde DüzenlendiGoogle Developers Group Devfest Düzce, Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün katkılarıyla Cumhuriyet Konferans Salonumuzda düzenlendi.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği konferansa, M2 Bilişim Hizmetleri’nden Muharrem Taç, Boni Pazarlama ve İletişim Hizmetleri’nden Emrah Su, Valven Teknoloji CTO’su Serdar Biçer, Gamaprime Studio’dan M. Sencer Karadayı ve Aselsan’dan A. Oğuz Mermerkaya konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı, öğrencilerimize yönelik olarak, “Yenilikler ve yeni uygulamalar karşısında kullanıcı olarak kalmayıp, geliştirmede rol almanız gerekiyor. Böylelikle ülkemiz adına gelişmeden bahsedebiliriz.” dedi.Konuşmanın ardından söz alan Valven firması CTO’su Serdar Biçer “Kullanıcıya Duyarlı Android Uygulamaları Geliştirilmesi” üzerine sunum yaptı. Android uygulamaları geliştirirken yaşanan sıkıntılardan bahseden Biçer, tasarlanan uygulamaları hızlandırabilmek ve müşteri şikayetlerini en aza indirebilmek için yapılması gerekenleri paylaştı. Programlama alanında öğrencilerimize deneyimlerini aktaran Serdar Biçer, tasarımın mümkün olduğunca basit olması gerektiğini vurguladı.

Serdar Biçer’in ardından söz alan, M. Sencer Karadayı, Eğitim ve Oyunlaştırma konusunda etkileşimli bir sunum gerçekleştirdi. Eğitimin içine oyun sokulabilir mi? Sorusunu öğrencilerimize yönelten Karadayı, iç motivasyonun kaynağına indi. Bireyin motive olabilmek için, otonom bir şekilde, belli alanlarda ustalaşarak, büyük bir bütünün parçası olma hissine sahip olması gerektiğini belirtti. Dünyada en çok oynanan oyunlarda her zaman takım olarak bulunulduğunu belirten Karadayı, anaokulundan sonra insanın elinden alınan gerçeklik algısının oyunlarla yeniden sunulduğunu kaydetti. Eğitim alanıyla oyunları bağdaştıran Karadayı, öğrencilerin birbiriyle yarışmak yerine birlikte daha iyiye yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi. Karadayı sözlerini “Eğitim oyunlarla olmalıdır” şeklinde bitirdi.

M. Sencer Karadayı’nın ardından söz alan Muharrem Taç katılımcılara Google Glass Uygulama ve Geliştirme konusunda bilgiler verdi. Giyilebilir teknolojilerin gelişim aşamalarından bahseden Taç, günümüzde cihazların küçülerek saat boyutuna indiğini belirtti. Donanım ve yazılımsal olarak yüksek bir mühendislik ürünü olan Google Glass’ın çalışma prensibine değinen Taç, cihazın potansiyellerinden bahsetti. Taç, Glass cihazında program yazarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak sözlerine son verdi. Muharrem Taç sunumunun ardından öğrencilerimizden bazılarına cihazı deneterek onlardan geri bildirimler aldı.

Sesli adımlar projesinden bahseden Emrah Su, projelerinin görme engelliler için geliştirilmiş bir kapalı alan uygulaması olduğunu söyledi. AVM’ler içerisinde yerleştirilmiş beaconlarla kullanıcının tam yerini belirleyebildiklerini ve uygulama vasıtasıyla onu yönlendirebildiğini belirten Su, böylelikle görme engelli kullanıcının tam olarak istediği yere kolayca gidebildiğini belirtti. “Programda temiz bir arayüz kullandık, sesli yönlendirmelerle engelli kullanıcı istediği yere rahatça gidebiliyor.” dedi. Beacon teknolojisinden bahseden Su, cihaz yardımıyla belli bir alanda cep telefonları vasıtasıyla kullanıcının yerinin rahatça bulunabildiğini söyledi.

Konferansta son olarak söz alan A. Oğuz Mermerkaya dinleyicilere Html 5 ile gelen yeniliklerinden bahsetti. Mermerkaya, internet tarayıcılarının html5 ile video oynatmak gibi birçok yeteneğe kavuştuğunu söyledi.Etkinlik, katılımcılara plaketlerinin Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Resul Kara, Doç. Dr. Pakize Erdoğmuş, Öğr. Gör. Enver Küçükkülahlı ve Arş. Gör. Hüseyin Bodur tarafından plaket takdiminin ardından gerçekleştirilen öğrencilere yönelik hediye çekilişi ile sona erdi.


Mobil Hackathon ( Bilişim Kurultayı 2014 )Google Developer Group ( GDG ) Ankara tarafından Bilişim'2014 TBD 31. Ulusal Kurultayı kapsamında düzenlenecek bu hackathonda geliştiriciler 24 saat içinde bir mobil uygulama fikirlerini hayata geçirmeye çalışacaklar. Katılımcılara herhangi bir proje fikri ya da mobil platform kısıtlaması getirilmeyecek.

Etkinlik sırasında katılımcıların bütün yiyecek ve içecek ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanacaktır. Hackathon sonunda bütün ekipler juriye sunum yapacak olup, jüriye yapılacak sunum ardından dereceye giren ekiplere çeşitli hediyeler verilecektir.

Hem bireysel hem de 3 kişiye kadar ekiplerin katılabileceği bu etkinliğe katılım sınırlı olup 1 Kasım Cumartesi’ye kadar aşağıda belirtilen web adresi üzerinden ön başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvuru yapan katılımcılara en geç 4 Kasım Salı gününe kadar dönüş yapılacaktır.

Böyle bir etkinliğe katılıp tecrübe ve sürpriz ödüller kazanmak, yeni insanlarla tanışmak ve bu heyecana ortak olmak istersen sen de Mobil Hackathon’a başvurunu hemen yap!


Başvuru : https://mobilhackathon2014.eventbrite.com

Son Başvuru : 1 Kasım 2014 Cumartesi

Başvuruların Sonuçlandırılması : 4 Kasım 2014 Salı

Etkinlik Programı :

Hackathon Başlangıç : 8 Kasım 2014 Cumartesi 13:00

Hackathon Bitiş : 9 Kasım 2014 Pazar 13:00

Jüri Sunumları : 9 Kasım 2014 Pazar 14:00

Ödül Töreni : 9 Kasım 2014 Pazar 16:00

Mekan : Congresium Ankara

Etkinlik Detay

www.bilisim.org.tr

www.gdgankara.org/2014/10/21/mobil-hackathon-bilisim-kurultayi-2014/

Ayrıntılar ve Kurallar

 • Mobil Hackathona en fazla üç kişilik bir ekiple katılabilirsiniz.
 • Mobil Hackathon 24 saat sürecek olup 8 Kasım 2014 Cumartesi günü saat 13:30’da başlayıp ve 9 Kasım 2014 Pazar saat 13:30’da sona erecektir.
 • Birinci, ikinci ve üçüncü ekiplere çeşitli hediyeler verilecektir. Hediyelerin neler olacağı ayrıca duyurulacaktır.
 • Jürinin değerlendireceği uygulamalar etkinlik sonunda mümkün olduğunca bitmiş olmalıdır.
 • Jüri uygulamaları özgünlük, yazılım kalitesi, işlevsellik ve fayda gibi kriterlerine göre değerlendirecektir.
 • Kazananları jüri etkinlik sonunda yapılacak sunumların ardından belirleyecektir.
 • Katılımcıların hackathon salonunu terketmemeleri beklenmektedir.
 • Uygulamalar 24 saat içerisinde sıfırdan geliştirilmiş olmalıdır. Tüm kodlar hackathon süresince yazılmalıdır. Önceden yazılmış kodlar kullanılmamalıdır.
 • Katılımcılar hackathon başlamadan önce uygulama fikri bulabilir, gerekli ham bilgileri toplayabilir ve uygulamanın nasıl kodlanacağını araştırıp öğrenebilirler.
 • Uygulama veya uygulama fikri ile ilgili tüm haklar geliştirenlerin veya fikrin sahiplerinindir.
 • Katılımcılar istedikleri 3. parti kütüphane veya kaynak kodu kullanabilirler.
 • Katılımcılar uygulamalarında istedikleri teknolojileri kullanıp kullanmamakta özgürdürler.
 • Katılımcılar hedef platform olarak istedikleri bir mobil platformu tercih edebilirler.
 • 24 saat boyunca içecekler ve yiyecekler katılımcılara ücretsiz temin edilecektir.
 • Katılımcılar kendi bilgisayarlarını getirmelidirler.
 • Hackathon süresi sonunda ortaya çıkan ürünler istenilen formatta erişilebilecek bir yere konulabilmelidir.
 • Hackathon sonunda her ekip 5 dk’yı geçmeyecek bir sunum yapacaktır. 


Hackathon Nedir?

Ortak bir konuya ilgi duyan kişilerin bir araya gelip sınırlı bir zaman içerisinde, kendilerine verilen bir konu ile ilgili ortaya bir ürün çıkarmaya çalıştıkları bir etkinliktir. Genellikle yazılım ile ilgili hackathonlar son zamanlarda oldukça popülerdir. Bu hackathonlarda yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar bir günden bir haftaya kadar süren etkinliklerde bir araya gelip bu süre içerisinde bir ürün ortaya çıkarmaya çalışmaktadırlar.

22 Ekim 2014 Çarşamba

Geleceği Yazanlar ekibi ile Android Wear etkinliğinde neler oldu

Bu yazı Geleceği Yazanlar ekibi ile birlikte yapılan etkinliğe ait detaylar içermektedir. Yazının original kaynağını görmek için tıklayınız. Yazı için Caner Güral'a teşekkürler.
GDG İstanbul ekibiyle Android'li akıllı saatler üzerine neler yapabileceğimizi konuştuğumuzda, hepimizin çok sevdiği bir formatta buluşması zaman almadı: Atölye. :) Akıllı Saat Atölyesi için geçen hafta başı açtığımız başvuru formu, yapılan duyurularla büyük talep gördü ve 14 kişilik kontenjanımızın yaklaşık 30 katı kadar başvuru aldık. Geleceği Yazanlar Merkezi'nin bu ilk atölyesinde, başvuran herkesle buluşamadığımız için biraz üzgündük ama iki tarafın enerjisi de daha büyüğünü gerçekleştirmek için epey yeterli. Bu konuda gelecek haberleri bekleyin.
Geleceği Yazanlar Merkezi henüz çok yeni. Burayı geliştiricilerle dolu görmek bizim için heyecan vericiydi. Yüzyüze deneyimin yerini hiçbiri tutmuyor.
Atölyeye gelenlerin sayısı yavaş yavaş artınca terastaki büyük salona geçtik. Bu arada Geleceği Yazanlar Merkezi'ni ilk ziyaret eden üyemiz Gülşah Gül oldu, kayıtlara geçsin. :)
Merkez'in teras katındaki odaya ancak sığabildik.
Salim Kayabaşı, Android Wear sunumunu yaparken
Burası, göründüğünden daha eğlenceli bir yer. :) Herkes teker teker kendini tanıttı. Çoğumuz birbiriyle ilk defa tanıştı. Oyun geliştiren, bankalara uygulama yazan, elektronik mikrodenetleyicilerle çalışan, akıllı saatler için halihazırda uygulama geliştiren uzman-acemi herkes buradaydı.
İlk olarak Salim Kayabaşı'dan "Android Wear" başlıklı sunumunu dinledik. Saatlerin telefona oranla erişilebilir olduğunu, aynı zamanda birçok kısıtı da nasıl beraberinde getirdiğini anlattı. Saatlerdeki etkileşim örnekleri, kullanışlılık, şarj süreleri, Salim'in Google IO 2014 deneyimleri ile sunum sona erdi. Sunuma buradan ulaşabilirsiniz.
Sunum sonrası acıkmaya başlayınca yarım saatlik bir pizza arası verdik. Çok güzel bir ayaküstü tanışma faslı oldu. Burası ilk defa kalabalık oluyor. :)
Terasta pizza yerken
O sırada Onur ile tanıştım. Onur ile Moto 360'ın ve Samsung Gear'ın kullanıcı deneyimi, Türkiye'de satışları ve Geleceği Yazanlar için hazırlanan yeni Swift içeriklerini konuştuk. O da Swift ile ilgileniyormuş.Baran, üzerinde çalıştıkları sportif etkinlik uygulamasının oyunlaştırma senaryolarından bahsetti. Bir bisikletim olduğunda Baran'ın beta tester'ı olacağım. Ayrıntılarını kendisinden öğrenirsiniz. :) Ayrıca yazdığı UNIwifi isimli Android uygulamasının Samsung cihazlarda ürettiği problemleri konuştuk ve bu konuda neler yapabileceğimize baktık.
Moladan sonra herkes atölye için hazırlığa başladı. Danışmanlarımızdan Yasin Kafadar ile GDG İstanbul'danHasan Keklik günün sunumlarını yapacaktı. İlk önce Yasin, Android Wear için yaptığı demo uygulamayı anlattı. Bundan önce geliştirici arkadaşların sorularını yanıtladı. Rızahan'ın (solda) sorusu üzerine Android Wear'ın yalnız başına diğer cihazlarla etkileşime geçemediğini öğrendik. Şu anki düzende Arduino ya da ona bağlı elektronik sistemlerin kontrolünü saat üzerinden yapmak istiyorsak, mecburen telefonumuzu aracı olarak kullanıyoruz.
Yasin Kafadar, sunum öncesi yaptığı örnek uygulamayı tanıtıyor
Yasin'in uygulaması saat-telefon arası bildirimler ve arada taşınan verinin yapısı üzerine güzel örnekler içeriyor. Android Wear'ın kullanıcıya görünen bileşenlerinin uygulama tarafında neler olduğunu, nasıl oluşturulduğunu, telefon ile saat arasındaki iletişimin temel yapıtaşlarının neler olduğunu anlattı.
Yasin Kafadar demo yapıyor
Yasin'in demo uygulamasına Github'ta açtığı şu depodan ulaşabilirsiniz: yasinkafadar/GYAndroidWearDemo
Tam bu sunumun ardından Hasan, elindeki Samsung Gear ile örneği yazmaya başlamadan önce bize nasıl çalıştığını gösterdi:
Burada saat ile yer bildirimi yapıyor.
Hasan'ın yaptığı uygulama, saatiniz üzerinden yer bildirimi yapmaya yarıyor. Giriş yapmak için "Login" düğmesine basıyorsunuz ve ardından telefonunuzda FourSquare'e giriş için gerekli izinleri veriyorsunuz. Bu işlemden sonra saatinize yakındaki yerlerin listesi geliyor (saatte listeleri kaydırmak bence çok eğlenceli). Listeden istediğiniz yeri seçip "Check-in" yapıyorsunuz.
Hasan'ın bu uygulamayı adım adım gösterdiği atölye etkinliği epey verimliydi. Uygulamanın kaynak kodlarına ikimuhendis/smart-watch isimli Github reposudan ulaşabilirsiniz.
Android Wear için uygulama geliştirmeyle ilgileniyorsanız, öğrenmeniz gereken belli başlı konuları Android Developers Site'ın Building Apps For Wearables bölümünden bulabilirsiniz. Örnek projeler yardımıyla öğrenmek işinize yarayabilir. Android Wear için yaptığınız projeler varsa buradan bize yazabilirsiniz.
Atölye sonrası fotoğrafı
Geleceği Yazanlar Merkezi'nin ilk etkinliği böyle geçti. Burasıyla ve gelişen Startup iklimiyle ilgili Geleceği Yazanlar Ekibi olarak hayata geçirmeyi planladığımız farklı etkinlikler var. Pek yakında bu amaçla Geleceği Yazanlar üzerinde bir sayfa oluşturacağız. Mobil uygulamalar, yazılım geliştirme, kullanıcı deneyimi, etkileşim tasarımı, oyun... Kısacası bu dünyayla ilgileniyorsanız, bültenlerimizi kaçırmayın.
Sevgiyle kalın.

20 Ekim 2014 Pazartesi

Ekim 2014 Etkinliği


GDG DevFest Istanbul 2014 iyice yaklaşıyor. Konferansa ait gelişmeleri twitter hesabımızdan ve G+ hesabımızdan takip edebilirsiniz.

DevFest için koşuştururken bir yandan da GDG İstanbul olarak aylık etkinliklerimize devam ediyoruz.


25 Ekimde de sizler için dolu dolu bir etkinlik planladık. 25 Ekim saat 13:00 - 17:00 arasını GDG İstanbul için ayırmanızı tavsiye ediyoruz.


Bu ay Peak Games'den Erol Kocaman'ı AspectJ sunumu ile aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.


Ayrıca uzun bir aradan sonra teknik konular dışında bir de güzel sunumumuz var. Mobil uygulamalarda Başarı İpuçları ile Caner arkadaşımız sunum yapacak.


Gelelim bu ayın programına:


Laravel The PHP framework for web artisans - Muhittin Tan
Why to use Laravel? What are the differences of it from other php frameworks? Some laravel trick examples.


Mobil Uygulamalarda Başarı İpuçları - Resul Caner Yıldırım

In this session, Caner gives us some key informations about creating succesfull applications.

Google Maps JS API - Fatih Kaan Tuncer

Google Maps JS API discovery and introduction

Aspectj In Action - Erol Kocaman

General usage of aspectj in our android games (with code samples)

ITU Arı Teknopark - Arı 3 Binası Konferans Salonu13 Ekim 2014 Pazartesi

Android Wear WorkshopGiyilebilir teknolojiler günümüzün en çok merak edilen teknolojilerinden biri. Eğer siz de Android Wear ile bir şeyler yapmak istiyorsanız, 18 Ekim'de Geleceği Yazanlar Atölyesi kapsamında GDG İstanbul ve Geleceği Yazanlar ortaklığında gerçekleşecek Akıllı Saat Atölyesi'ni kaçırmamalısınız. 

Sınırlı sayıda kontenjanın olduğu bu etkinliğe yapılan başvurular, başvuru sırasına göre önceliklendirilecektir. 

Cumartesi günü Android Akıllı Saat hakkında bilgilenmek ve üzerinde uygulamalar geliştirmeyi istiyorsanız hemen başvurup şansınızı deneyin.

Android Wear'ı yakından göz atıp, Google'un bu sene Google IO etkinliğinde tanıttığı akıllı saatleri yakından görüp ve belki de ilk uygulamamızı yazıyor olacağız.

Başvurular için buradaki formu doldurmanız gerekmektedir. 

8 Ekim 2014 Çarşamba

Güzel bir etkinliğin ardından Vol. Eylül'14

Selamlar DevFest 2014 konferansı için konuşmacı başvuruları hala devam ediyor. Konuşmacı olmak isterseniz lütfen formu doldurunuz http://goo.gl/6du2Z4

Peki GDG İstanbul aylık etkinliklerinde sunum yapmak ister misiniz? info@gdgistanbul.com'a atacağınız email'leri bekliyoruz.

Süper bir etkinliği daha geride bıraktık. Katılan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz.


Hüseyin Babal Restful Auth Systems anlatırken
   

Batuhan Düzgün Knockout JS'in avantajlarını anlatırken

İlk olarak Hüseyin Babal Restful Authentication Systems anlattı. Daha sonra Batuhan Düzgün'den Knockout JS Library'sini dinledik.Lemi Orhan Ergin Microservices sunumuna başlıyor.

       
Said Tahsin Dane hala Android View'lerden bahsediyor. :)
   
Biraz ara verdikten sonra saat tam 3'te Lemi Orhan Ergin'den Microservices nedir ve pratikte (özellikle büyük projelerde) ne işimize yarar öğrendik. Son olarak da ben (Said Tahsin Dane) Android Developer Days'te de yaptığım Android Custom Views sunumunu yaptım.

Yapılan sunumları aşağıda bulabilirsiniz.