Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri - Bilişimci Kadınları Dinliyoruz


Google Anita Borg Scholarship Community öncülüğünde dünyanın 50’ye yakın şehrinde kutlanacak Anita Borg Doğumgünü Etkinlikleri‘ne İstanbul’daki etkinliğimizle Google Developer Groups Istanbul (GDG Istanbul) desteğiyle bizler de katılıyoruz. Etkinliğimizde bilgisayar bilimlerine önemli katkılar yapmış kadın akademisyenlerden teknik kadınlar için çalışmalar yürüten kadın gruplarına kadar pek çok konuğumuz var. Türkiye’de ve dünyadaki bilişimci kadın topluklarından haberdar olmak, topluluklara katılmak ve Google Anita Borg Bursu ile ilgili bilgi sahibi olmak için etkinliğimize davetlisiniz.

Tarih : 17 Ocak 2015
Saati : 13.00
Yer : İTÜ Teknokent ARI 3 Konferans Salonu 

Kayıt Linki:
https://docs.google.com/forms/d/1pLRfgBrVa3OCkRqu3kkiD2oFvOakk6vDQjGHbQSgbJM/viewform?usp=send_form


Program :

13.00 - 13.20 Açılış, Miray Kaş (Google), Suzan Bayhan (Google Anita Borg Scholars, Helsinki Üniversitesi)

13.20 - 14.00 Akademik Çevrede Kadın Bilişimciler Doç.Dr. Berrin Yanıkoğlu (Sabancı Üniversitesi) 

14.00 - 14.15 Kahve Molası, Networking

14.15 - 14.35 Yaşlılar için Geliştirilmiş Egzersiz Eğitmeni Robotu, Binnur Görer (Boğaziçi Üniversitesi)

14.35 - 14.55 Çevrimiçi Sosyal Ağlarda Mahremiyet İhlallerinin Saptanması, Nadin Kökçiyan (Boğaziçi Üniversitesi)

14.55 - 15.15 Paralel Donanım ve Programlama Modelerinin Karanlık ve Aydınlık Geleceği , Dr. Didem Unat (Koç Üniversitesi)

15.15- 15.35 Women @Google ve Google (Kariyer), Özge Kökçü (Google), Ozan Koçak (Google)

15.35 - 15.50 Kahve Molası, Networking

15.50 - 16.05 Kadın Yazılımcı (Topluluk), Elif T. Kuş (Kadın Yazılımcı)

16.05 - 16.20 Womentechmakers Istanbul (Topluluk), Nilay Yener (Eteration), İnci Bilgin (Bankasya), Büşra Deniz (Netaş)

16.20 - 16.35 Kadın Mühendisler, Mimarlar, Sehir Plancılar Grubu (Topluluk), Beyhan Tayat

16.35 - 16.50 Akademik Araştırma, Dr. Ece Öztan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Dr. Setenay Nil Doğan (Yıldız Teknik Universitesi)

Anita Borg Kimdir? 

Anita Borg (1949-2003) hayatı boyunca bilgisayar bilimlerindeki kadın temsiliyetini arttırmak ve bu alandaki kadınların birlikte daha güçlü olması için çalışmış Amerikalı bir bilgisayar bilimcisidir. Google, Anita Borg anısına 2004’te bilgisayar bilimleri ve ilişkili alanlarda lisans-lisansüstü öğrencisi kadınları desteklemek için bir program başlatmıştır. Bu program kapsamında tüm dünyada yaklaşık 1000 kadın desteklenmiştir. Türkiye’de eğitim gören kadınlardan ise ilki 2009 yılında olmak üzere toplam 7 kadın Anita Borg ödülüne layık görülmüştür.

Anita Borg ve bu vizyona sahip tüm kadınların anısını ve vizyonunu her zaman her yerde yaşatmak için “Bilişimci Kadınları Dinliyoruz” etkinliği düzenliyoruz. Umarız etkinliğimiz bilişim alanındaki kadınların başarılarının daha görünür olmasına, kadınların birbirlerinden güç almasına, yeni teknolojiler öğrenmesine ve kadın bilişimci ağlarının daha da güçlenmesine ufak da olsa bir katkı sunar.

Etkinliğimiz kadın ve erkek tüm bilişimci ve bilişim teknolojileri meraklılarına açıktır. 17 Ocak 2015’te İTÜ Teknokent Arı 3 Konferans Salon’unda görüşmek üzere.

Google Anita Borg Scholars: Google Anita Borg Scholars olarak bilgisayar bilimleri/teknolojileri alanlarında çalışan/öğrenci/akademisyen kadınların birbirlerine ulaşmaları, destek ağları kurmaları, bilgisayar bilimlerini daha genç kadınlara tanıtmaları ve çalısmaları için cesaretlendirmelerini hedefliyoruz. Turkiye’den Google Anita Borg Scholars’a seçilmiş kişiler: Selen Başol (Sabancı Üniversitesi, 2009), Suzan Bayhan (Boğaziçi Üniversitesi, 2009), Didem Gözüpek (Boğaziçi Üniversitesi, 2009), Pınar Yanardağ (Boğaziçi Üniversitesi, 2010), Hande Alemdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2011), Derya Çavdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2012), Makbule Gülçin Özsoy (ODTÜ, 2012).

GDG Istanbul:
GDG ya da açılımıyla Google Developer Groups genelde Google teknolojileri olmak üzere tüm teknoloji meaklılarına açık bir topluluktur. Dünyada 500’ün üzerinde ve ülkemizde bir çok şehirde GDG organizasyonları bulunmaktadır. 2009’da kurulan ve en eski ve en aktif GDG’lerden biri olan GDG İstanbul her ay düzenli olarak seminerler, hackathonlar ve diğer GDG’lerin yardımı ile DevFest Istanbul’u düzenlemektedir. GDG Istanbul’un bir araya getirdiği kadın bilişimcilerden oluşan açık bir topluluk resmi olarak 2014 Aralık’ta Womentechmakers olarak yeniden adlandırılmıştır.

Kadın Yazılımcı: Biz yazılım yapan, bundan keyif duyan bir grup kadınız. Bir araya geldik çünkü yalnız kalan kadın yazılımcı adaylarına ilham vermek istiyoruz. Kadın yazılımcı adaylarına kadın yazılımcılığın nasıl birşey olduğunu hissettirmek, kadın olduğumuz için yaşadıklarımızı birbirimizle paylaşmak, üstüne düşünmek ve kadın yazılımcılar olarak kendi aramızda haberleşebileceğimiz bir ortam sağlamak istiyoruz. Bunları gerçekleştirmek için blogumuzda yazı yazıyoruz, Türkiye içindeki yazılımcı etkinliklerine ve üniversitelere konuşmacı olarak katılıyoruz ve bir eposta listesi yürütüyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

GDG Istanbul - Firebase Codelab’18

Devfest’17 Neler oldu?

GDG Devfest'17 Istanbul'un Programı Belli Oldu!