GDG Düzce Devfest, Düzce Üniversitesinde DüzenlendiGoogle Developers Group Devfest Düzce, Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün katkılarıyla Cumhuriyet Konferans Salonumuzda düzenlendi.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği konferansa, M2 Bilişim Hizmetleri’nden Muharrem Taç, Boni Pazarlama ve İletişim Hizmetleri’nden Emrah Su, Valven Teknoloji CTO’su Serdar Biçer, Gamaprime Studio’dan M. Sencer Karadayı ve Aselsan’dan A. Oğuz Mermerkaya konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı, öğrencilerimize yönelik olarak, “Yenilikler ve yeni uygulamalar karşısında kullanıcı olarak kalmayıp, geliştirmede rol almanız gerekiyor. Böylelikle ülkemiz adına gelişmeden bahsedebiliriz.” dedi.Konuşmanın ardından söz alan Valven firması CTO’su Serdar Biçer “Kullanıcıya Duyarlı Android Uygulamaları Geliştirilmesi” üzerine sunum yaptı. Android uygulamaları geliştirirken yaşanan sıkıntılardan bahseden Biçer, tasarlanan uygulamaları hızlandırabilmek ve müşteri şikayetlerini en aza indirebilmek için yapılması gerekenleri paylaştı. Programlama alanında öğrencilerimize deneyimlerini aktaran Serdar Biçer, tasarımın mümkün olduğunca basit olması gerektiğini vurguladı.

Serdar Biçer’in ardından söz alan, M. Sencer Karadayı, Eğitim ve Oyunlaştırma konusunda etkileşimli bir sunum gerçekleştirdi. Eğitimin içine oyun sokulabilir mi? Sorusunu öğrencilerimize yönelten Karadayı, iç motivasyonun kaynağına indi. Bireyin motive olabilmek için, otonom bir şekilde, belli alanlarda ustalaşarak, büyük bir bütünün parçası olma hissine sahip olması gerektiğini belirtti. Dünyada en çok oynanan oyunlarda her zaman takım olarak bulunulduğunu belirten Karadayı, anaokulundan sonra insanın elinden alınan gerçeklik algısının oyunlarla yeniden sunulduğunu kaydetti. Eğitim alanıyla oyunları bağdaştıran Karadayı, öğrencilerin birbiriyle yarışmak yerine birlikte daha iyiye yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi. Karadayı sözlerini “Eğitim oyunlarla olmalıdır” şeklinde bitirdi.

M. Sencer Karadayı’nın ardından söz alan Muharrem Taç katılımcılara Google Glass Uygulama ve Geliştirme konusunda bilgiler verdi. Giyilebilir teknolojilerin gelişim aşamalarından bahseden Taç, günümüzde cihazların küçülerek saat boyutuna indiğini belirtti. Donanım ve yazılımsal olarak yüksek bir mühendislik ürünü olan Google Glass’ın çalışma prensibine değinen Taç, cihazın potansiyellerinden bahsetti. Taç, Glass cihazında program yazarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak sözlerine son verdi. Muharrem Taç sunumunun ardından öğrencilerimizden bazılarına cihazı deneterek onlardan geri bildirimler aldı.

Sesli adımlar projesinden bahseden Emrah Su, projelerinin görme engelliler için geliştirilmiş bir kapalı alan uygulaması olduğunu söyledi. AVM’ler içerisinde yerleştirilmiş beaconlarla kullanıcının tam yerini belirleyebildiklerini ve uygulama vasıtasıyla onu yönlendirebildiğini belirten Su, böylelikle görme engelli kullanıcının tam olarak istediği yere kolayca gidebildiğini belirtti. “Programda temiz bir arayüz kullandık, sesli yönlendirmelerle engelli kullanıcı istediği yere rahatça gidebiliyor.” dedi. Beacon teknolojisinden bahseden Su, cihaz yardımıyla belli bir alanda cep telefonları vasıtasıyla kullanıcının yerinin rahatça bulunabildiğini söyledi.

Konferansta son olarak söz alan A. Oğuz Mermerkaya dinleyicilere Html 5 ile gelen yeniliklerinden bahsetti. Mermerkaya, internet tarayıcılarının html5 ile video oynatmak gibi birçok yeteneğe kavuştuğunu söyledi.Etkinlik, katılımcılara plaketlerinin Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Resul Kara, Doç. Dr. Pakize Erdoğmuş, Öğr. Gör. Enver Küçükkülahlı ve Arş. Gör. Hüseyin Bodur tarafından plaket takdiminin ardından gerçekleştirilen öğrencilere yönelik hediye çekilişi ile sona erdi.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

GDG Istanbul - Firebase Codelab’18

Devfest’17 Neler oldu?

GDG Devfest'17 Istanbul'un Programı Belli Oldu!